Jak handlować w Internecie – gotowe platformy vs własny sklep

W dobie tak rozwiniętego świata online prawie każdy w pewnym sensie handluje w Internecie. Czy to osoby prywatne, sprzedając niepotrzebny sprzęt AGD, czy duże firmy, które oprócz tradycyjnych sklepów, mają także ofertę online. Na początku handlowej drogi zapewne każdy zastanawia się jak zacząć i w jaki sposób podejść do tematu. Dostępnych jest wiele dróg, choć dwie główne to korzystanie z gotowych platform typu Olx, Allegro czy eBay lub stworzenie własnego sklepu e-commerce.

Gotowa platforma

Chyba najprostszym i najszybszym sposobem na rozpoczęcie handlu w Internecie jest skorzystanie z gotowych rozwiązań. Osoby prywatne korzystają najczęściej z portali takich jak Olx, Allegro Lokalnie i Facebook Marketplace, gdzie założenie konta trwa zaledwie kilka minut a minimum formalności zachęca przedsiębiorcze osoby. Plusem zatem w tej kwestii jest szybkość działania i popularność serwisów. Wiąże się to również z niskimi kosztami w kwestii opłat. Ogłoszenia są albo darmowe albo prowizja nie przyprawia o zawrót głowy. Jest jednak druga strona medalu – sprzedawca ma niewielki wpływ na wygląd strony czy sposób działania. Sprzedaż w takim miejscu może wiązać się również z mniejszym prestiżem produktów.

Własna strona ze sklepem

Ten temat wydaje się bardziej odpowiedni dla osób, które są gotowe bardziej zaangażować się w handel w Internecie i branżę e-commerce. Jeśli mówimy o platformie z prawdziwego zdarzenia typu WooCommerce, PrestaShop lub Mangento, pojawiają się znaczne koszty i tu przykładowy sklep online może kosztować ponad 30 tys. złotych. Dochodzą też takie kwestie jak oprogramowanie, hosting, reklama czy utrzymanie magazynu. Można zapytać więc po co zakładać tego typu sklep. Czy są jakieś plusy? Owszem, mamy tu bowiem nieograniczoną wręcz możliwośc działania w takich sferach jak reklama, wygląd sklepu, rodzaj produktów. Istnieje też okrojona wersja takiego sklepu – zwykła strona internetowa z wtyczką do sprzedaż i jedynie jednym lub kilkoma produktami.

Co więc wybrać?

Jak widać temat handlu w internecie jest niezwykle obszerny, a wybór rodzaju sklepu online to dopiero początek. Wybór powinien być dobrze przemyślany, bądź nawet skonsultowany ze specjalistą. Reklama, produkt czy obsługa klienta, jako niezmiernie ważne tematy, które też są do rozważenia, to historia na odrębny artykuł.

5/5 - (1)